Територіальні органи ДФС
у Хмельницькій області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Треба знати: набуття права власності та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані

16.08.2019

Фахівцями підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Хмельницькій області надано роз’яснення щодо особливостей декларування держслужбовцями суттєвих змін у майновому стані.

Так, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», однією з умов для повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про суттєві зміни в майновому стані, є придбання майна суб'єктом декларування на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Важливим при набутті права власності на майно є момент, з якого особа вважається власником.
За загальним правилом, момент набуття права власності за договором пов’язується з переданням майна, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст.334 ЦК України).

Домовленість, що закріплена у договорі, стосується обов’язку продавця в майбутньому передати річ, тобто перенести право власності на неї на іншу особу – набувача. Набуття права власності на майно за договорами, які потребують нотаріального посвідчення, пов’язане з цим посвідченням (ч.3 ст.334 ЦК України), а право на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації права на нього (ч.4 ст.334 ЦК України).

Відтак набуття права власності відповідно до ЦК пов’язано з:

а) переданням майна;
б) нотаріальним посвідченням договору; в) державною реєстрацією права на нерухоме майно.

Переданням майна є його вручення однією особою іншій із наміром перенести право власності. Що являє собою дію з переданням (та відповідно прийняттям) майна.

Способами передання є:

а) вручення майна як фізичний акт, яким здійснюється перенесення володіння самим майном;

б) вручення коносаменту або іншого товарно-розпорядчого документа на майно, внаслідок чого без фізичного переміщення майна «з рук у руки» воно вважається переданим набувачеві;

в) здавання речей на пошту, організації зв’язку перевізникові для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов’язання доставки (ч.2 ст.334 ЦК України).

Інші моменти набуття права власності за договором: нотаріальне посвідчення договору в разі якщо такий договір потребує нотаріального посвідчення згідно з ч.1 ст.209 ЦК України; набрання законної сили рішенням суду про визнання дійсним договору, не посвідченого нотаріально (ст.220 ЦК України).

Право власності на нерухоме майно підлягає державні реєстрації відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому у набувача за договором право власності на нерухомість виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни в майновому стані – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ч.2 ст.172-6 КУПАП).